Microsoft word - mrsa szűrés idősek otthona részére.doc
Tisztelt Intézetvezető, tisztelt Főnővér!
Mint bizonyára Ön előtt is ismert, hogy a kórházi osztályról érkező betegek idős otthonba történő felvétele előtt indokolt kérni MRSA irányába történő vizsgálatot. „A fertőző betegségek és járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet a staphylococcus infekciók között (III. Staphylococcosis az egyéb műtéti és belgyógyászati osztályokon 1429-1430 o.) tárgyalja a nosocomialis MRSA-fertőzések előfordulása esetén szükséges teendőket.„ Cégünk, a Corden International (Magyarország) Kft. segít Önnek megbizonyosodni arról, hogy a felvételt kérő idős ember MRSA negatív-e.
Az MRSA-ról bővebb információ röviden: A Staphylococcus aureus mind a kórházi, mind a területi fertőzések egyik leggyakoribb kórokozója. Az antibiotikumok felfedezése előtti időben a baktérium által okozott fertőzések gyakran halálos kimenetelűek voltak. A methicillin volt az első félszintetikus penicillin, melyet Angliában 1960-ban a staphylococcusok ellen bevezettek. A staphylococcusok methicillinnel szembeni rezisztenciáját már a bevezetést követő évben észlelték, majd a későbbi években az MRSA arányainak növekedése volt megfigyelhető szinte az egész világon. Az MRSA hazánkban is elsősorban a fekvőbeteg intézményekben kezelt, fertőzésekre fogékonyabb, sérülékenyebb ápoltjaik körében okozhat fertőzéseket.
A Methicillin/oxacillin rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) olyan staphylococcus törzs, amely rezisztens methicillinre.
Az MRSA általában érzékeny vancomycinre (1996-ban Japánban, 1999-ben az USA-ban megjelentek már olyan MRSA-törzsek is, amelyek mérsékelt rezisztenciát mutattak: „vancomycin rezisztens S.aureus” – VRSA). Az MRSA többnyire érzékeny teicoplaninra, mupirocinra (Bactroban), rifampicinre, néha trimethoprim/sulfamethoxazolra (Sumetrolim).
Jelenlegi ismereteink szerint az MRSA fertőtlenítőszerekkel szembeni érzékenysége nem különbözik a többi S.aureus törzs érzékenységétől.
Az MRSA járványügyi jelentősége három tényezőre vezethető vissza:
− a baktérium obligát pathogen volta,
− kórházi járványok kialakulásának veszélye,
− korlátozott terápiás lehetőségek.
Az MRSA az élettelen környezetben is hosszú ideig (30 nap) életképes maradhat.
Terjedési mechanizmus: az MRSA terjedésének leggyakoribb módja a direkt kontaktus (azaz a kórokozó az ápoló/ellátó személyzet kezéről kerül a fogékony szervezetbe). A légúti terjedésnek csak aeroszol képződés (égési osztályok, bőrlaesiók, köhögő/köpetet ürítő beteg) esetén van jelentősége. A fertőzés indirekt kontaktussal való terjedése sem kizárható, éppen a kórokozónak a környezetben megfigyelhető hosszú életképessége miatt. Az MRSA-fertőzés leggyakoribb megjelenési formái: sebfertőzés, bőr- és lágyrészfertőzés (decubitus), véráram-fertőzés (sepsis), pneumonia. Az MRSA-fertőzésre hajlamosító állapotok és ellátási (kritikus) területek:
sérült immunrendszer (pl. az immunrendszer működését befolyásoló alapbetegségek - allergia, haematológiai, onkológiai
betegség, szerv transzplantáció, művesekezelés, HIV, iv. droghasználat), égés, politrauma,
a bőr folytonosságának hiánya (decubitus, égés),
hosszan tartó antibiotikum kezelés, szteroid kezelés, kemoterápia,
gyakori, ismételt előzetes kórházi tartózkodás,
– intenzív ellátás, perinatális intenzív centrum,
– sebészeti, szeptikus sebészeti, traumatológiai osztály, dialízis centrum
MRSA-fertőzés: azaz MRSA okozta megbetegedés (sebfertőzés, bőr-és lágyrész fertőzés, pneumonia, véráram-fertőzés stb.), amely klinikai tünetekkel jár és laboratóriumi eredménnyel bizonyított. Az MRSA folyamatos monitorozása (surveillance): A fekvőbeteg intézményekben klinikai célból vett valamennyi váladék mintát MRSA irányában vizsgálni szükséges.
Szűrővizsgálatok: Az MRSA-fertőzések forrása és egyben rezervoárja a fertőzött/kolonizált ápolt és/vagy egészségügyi dolgozó,
aki orrában, torkában, bőrén, egyéb testtáján ill. váladékában hordozza a kórokozót. Az ápoltak és dolgozók körében végzett szűrővizsgálatok tehát a fertőző forrás felkutatására, a kórokozó-hordozás megállapítására, vagy annak bizonyítására szolgálnak, hogy a fertőződött/kolonizált ápoltnál vagy egészségügyi dolgozónál alkalmazott MRSA ellenes helyi kezelés (dekolonizáció) és/vagy terápia hatékony volt-e, és a baktérium szóródásának megakadályozására hozott járványügyi intézkedések feloldhatók-e.
Felvételi szűrővizsgálatok végzése indokolt (orr, torok, axilla, inguinalis tájék), ha a beteg anamnézisében szerepel MRSA- hordozás, ismert MRSA-hordozó, vagy olyan egészségügyi intézményből kerül felvételre, ahol az MRSA előfordulása endémiás, a beteg felvételére egy korábbi kórházi felvételét követő négy héten belül kerül sor, a beteg felvétele MRSA szempontjából kritikus ellátási területről történik.
Felvételi szűrővizsgálatok végzése esetén a beteget a szűrővizsgálatok eredményéig el kell különíteni!
Amennyiben az MRSA-val fertőződött/kolonizálódott ápolt haza nem bocsátható, az adott kórházi osztályon (helyben) kell elkülöníteni.
A kézfertőtlenítés az MRSA terjedésének megelőzésére szolgáló legfontosabb módszer! A kézfertőtlenítéshez elsősorban chlorhexidin, pvp jód, triclosan vagy alkohol hatóanyag tartalmú fertőtlenítőszer használható.
MRSA-fertőzött/kolonizált ápoltak felbukkanása minden egészségügyi intézményben várható, ennek gyakorisága az ellátandó betegek körének ill. az intézményben folyó tevékenység fertőzési kockázatának függvénye
Forrás: Epinfo, 2001. szeptember 15., 8. évfolyam, 5. különszám
A Corden Kft. által ajánlott vizsgálat elvégzésének lehetőségei: A vizsgálati minta típusa: elsősorban orrváladék, mely egy ún. transzport táptalajon keresztül juttatható el laboratóriumunkba 48 órán belül. Így a minta szobahőmérsékleten tárolható, szállítható. Ha van decubitus, és/vagy lábszárfekély, akkor sebváladékból származó minta is szükséges. További javasolt mintavételi helyek a következők: torok, axilla, inguinális tájék. A vizsgálat elvégzésének díja: bruttó: 3.200,- Ft. Az árak a mintavételi eszközök árat is tartalmazzák. A fizetés módja: csekkes befizetés, melyet követően a mintavételi eszközöket biztosítjuk Fenti szolgáltatás a 2007. évi CXXVII. törvény 85. § (1) bekezdés c) pontja alapján mentes az adó aló (humán egészségügyi szolgáltatás). Az árakat 2013. december 31-ig garantáljuk. A vizsgálatok eredményét legkésőbb a minta beérkezésétől számított 3 napon belül tudjuk küldeni. Amennyiben bármilyen további kérése van, kérem keresse az alábbi kollégáinkat:
- Dr. Dobák András, ügyvezető (30/597-40-62) - Dr. Bezzegh Attila, orvos-szakmai igazgató (30/692-81-62)
- Némethné Vörös Edina marketing vezető (30/556-77-42)
Chanelle Pharmaceuticals Manufacturing Ltd ALBEX 2.5% Presentation A pale green coloured aqueous oral suspension for administration as a drench. Each ml of Albex 2.5% contains 25mg Albendazole. Albex 2.5% is a broad spectrum multipurpose anthelmintic for the control of mature and developing immature forms of gastrointestinal roundworms, lungworms, tapeworms and adult liver fluke in shee